Blog > Komentarze do wpisu

Podłogi epoksydowe

Jeżeli zależy nam na tym, by nasza podłoga była bardzo wytrzymała warto zainteresować się tym, co oferują nam żywice epoksydowe. Jest to materiał niezwykle trwały, a przy tym łatwy w utrzymaniu czystości i w konserwacji. Jest to jedna z przyczyn, dla których podłogi epoksydowe często stosuje się w obiektach użytkowych, szkołach czy szpitalach. Coraz częściej podłogi z żywic epoksydowych goszczą w naszych domach, szczególnie, że stosunek jakość / wytrzymałość do ceny jest dosyć korzystny. Podłoga epoksydowa jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania. Groźny może być dla niej tylko ogień (podpalenie).

Podłogi z żywic epoksydowych ze względu na swe właściwości mogą być wykorzystywane w najmocniej eksploatowanych pomieszczeniach. Właściwości podłóg epoksydowych, które stanowią ich największe zalety to:

  • świetna odporność mechaniczna
  • niewroażliwość na działanie wilgoci
  • doskonała przyczepmność do podłoża (zwykle wylewane na beton)
  • niewielki skurcz podczas utwardzania się


Końcowy efekt i trwałość podłogi epoksydowej w dużej mierze zależy od fachowości wykonania. Wskazane jest doświadczenie i unikanie błędów. W szczególności należy pamiętać, że właściwości podłogi epoksydowej zależą od:

  • Proporcji żywicy epoksydowej i utwardzacza, które razem tworzą spoiwo
  • Rodzaju i ilości wypełniacza i środków pomocniczych, zależnych od tego w jaki sposób chcemy użytkować podłogę
  • Właściwego przygotowania podłoża. Aby powłoka epoksydowa miała wymaganą przyczepność do podłoża, podłoże winno być wcześniej dokładnie oczyszczone, w szczególności wymaga się usunięcia wszelkich pyłów, tłuszczów, smarów i innych zabrudzeń.
niedziela, 06 czerwca 2010, netiart