Blog > Komentarze do wpisu

Podłogi żywiczne

Pomysł na nowoczesną i oryginalną podłogę to podłogi żywiczne. Dokładnie takie rozwiązanie planuję zastosować w naszym domku. Podłogę z żywicy epoksydowej możemy zastosować praktycznie wszędzie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mamy wiele różnych podłóg żywicznych i ich dobór powinien być odpowiedni do miejsca. Podłoga żywiczna nie jest także prosta do wykonania dla laika, dlatego trzeba układać ją z rozwagą, a najlepiej powierzyć to zadanie doświadczonej firmie.

Co to są podłogi żywiczne?

Podłogi żywiczne ze względu na sposób kładzenia dzielimy na kilka rodzajów: cienkowarstwowe, samorozlewne, szpachlowe. Podłogi żywiczne cienkowarstwowe mają grubość 0,5-1 mm i nakładamy je na powierzchnię za pomocą pędzla malarskiego. Podłogi żywiczne samorozlewne nakładamy pacą ząbkowaną - grubość: 2-5 mm. Podłogi żywiczne szpachlowe są najgrubsze, ich grubość to od 4 do 6 mm, a kładzie się je zacierając ręcznie lub mechanicznie. Wybór odpowiedniej dla nas podłogi należy poprzedzić rozeznaniem, jak podłoga żywiczna będzie wykorzystywana. Generalnie zasada jest taka, że podłoga grubsza może być poddawana większym obciążeniom. Podłogi żywiczne szpachlowe położymy w obiektach przemysłowych, gdzie nawierzchnie będą mocno obciążone mechanicznie (poruszające się pojazdy - wózki widłowe itp.) do naszego wymarzonego domku nadadzą się podłogi żywiczne cienkowarstwowe.

Jakie podłoże pod podłogę żywiczną?

Najlepszy wybór pod podłogę żywiczną to zwykły beton. Idealne podłoże betonowe powinno spełniać kilka warunków, mianowicie klasa betonu powinna być co najmniej B25, a wiek betonu minimum 4 tygodnie. Powierzchnia betonowa przed kładzeniem podłogi żywicznej powinna być oczyszczona z kurzu i odtłuszczona. Można w tym celu posadzkę betonową poddać obróbce parą wodną, wytrawianiu bądz zastosować metody mechaniczne takie jak uszorstnianie, skuwanie, śrutowanie itp. Po tych zabiegach posadzkę należy zagruntować.

Kładzenie podłogi żywicznej

Podstawowym komponentem podłogi żywicznej jest żywica epoksydowa z domieszką dodatkowych środków. Zwykle produceni oferują mieszanki podłóg żywicznych dwu- lub trójskładnikowe. Drugi składnik to najczęściej utwardzacz, którym w zależnośći od rodzaju podłogi żywicznej może być utwardzacz zawierający aminy, utwardzacz poliizolacyjny lub nadtlenek benzolu. W przypadku trójskładnikowych trzecim komponentem jest dodatkowy wypełniacz. Podczas mieszania należy uważać, aby nie tworzyły się pęcherzyki powietrza. Jeżeli na ścianach naczynia gromadzi się nie wymieszana masa, lepiej przelać całość do nowego naczynia i tam kontynuować mieszanie. Baczną uwagę trzeba zwracać na to, aby nie przekroczyć maksymalnej dawki utwardzacza, która waha się w zależności od producenta od 5 do 20% - tę informację znajdziemy na opakowaniu. Efekt końcowy podłogi żywicznej może być różny w zależności na jakie wykończenie zastosujemy. Otstatnia wykończeniowa warstwa może być w różnych kolorach, może pozostać też bezbarwna. Pod wierzchnią warstwą można "zatopić" różne ozdobne dodatki takie jak kolorowy piasek, konfetti, obrazki, w zasadzie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ostatnie wykończenie może być na połysk lub mat, można też zrezygnować z wykańczania na gładko i pozostawić powierzchnie z fakturą mogącą np. pełnić funkcję antypoślizgową naszej żywicznej podłogi.

czwartek, 03 czerwca 2010, netiart

Polecane wpisy

  • Podłogi przemysłowe

    Gdy mowa o budynku, którego przeznaczeniem będzie produkcja przemysłowa, należy pamiętać, że jego istotnym elementem konstrukcji jest podłoga przemysłowa. Tyczy